ПЭ, ПЭВ чи С5-35В? Чи можна замінювати? - Статті радіомагазину Electro Boom

Виробництво дротяних резисторів в СРСР було освоєно в 1952-1954рр. Цими резисторами стали дротяні емальовані резистори типу ПЭ. Через кілька років з моменту випуску першої партії резистори ПЭ стали найпоширенішими дротяними резисторами великої потужності. Однак, дуже швидко проявилися їх недоліки, в першу чергу, мала вологостійкість. Це значно обмежувало їх застосування в умовах високої вологості та різко знижувало термін зберігання та служби. 

В цього зв'язку в 1955р.  промисловість починає випуск нового дротяного емальованого вологостійкого резистора типу ПЭВ. Через рік виявилася регульована версія цього резистора - дротяний емальований регульований резистор типу ПЭВР. Порівняно з попередником резистори серії ПЭВ мали ряд конструктивних поліпшень, що вплинули на кліматичну стійкість резисторів, nbsp; а саме: 

- збільшена допустима відносна вологість повітря (з 80% при +20С до 95-98% при +40С);

- значно збільшений діапазон допустимого атмосферного тиску (з 33-780мм. рт.ст. до 5-2580мм. рт. ст.).

Але, мабуть, найзначніші покращення торкнулися стійкості резистора до вібраційних та механічних  впливам:

- допустимі вібраційні навантаження збільшилися з 5 - 80Гц до 5 - 1000Гц, а, при використанні кріплення, що віброгасить, і до 2500Гц! Стійкість до ударів із прискоренням зросла у п'ятнадцять (!) разів, до 150g;

- допустимі лінійні навантаження з прискоренням зросли вчетверо, до 100g.

Также практично вдвічі (до 2КВ пост. струму та 1,4КВ перем. струму) зросла випробувальна напруга для перевірки резисторів.  Однак, незважаючи на всі вищеперелічені якості нових резисторів, резистори типу ПЭ випускалися до 1991р., і випуск їх було припинено лише разом із закриттям заводу "Віток" (Карачаєво-Черкесія). Це пояснюється більш широким діапазоном опорів резиссторів ПЭ, високою точністю номінальних опорів (5%) і низькою вартістю виробництва, а після уніфікації в 80-х роках виробництва з виробництвом резисторів ПЭВ, відсутністю яких-небудь значних недоліків порівняно з молодішим побратимом.

Резистори С5-35В (С5-36В) стали останнім витком в еволюції вітчизняних дротяних резисторів. Резистори типу С5-35В поєднують позитивні характеристики як резисторів ПЭ (широкий ряд опорів, потужність до 150Вт.), так і резисторів ПЭВ (вологостійкість, вібростійкість, ударостійкість, діелектричні властивості). До того ж, завдяки кремнійорганічному покриттю, у резисторів С5-35В збільшено термін зберігання та допустимі ударні навантаження. Також варто відзначити, що в ряді потужностей резисторів С5-35В присутні 160-ватні резистори, а ряд опорів розширений від 1Ом до 240кОм (для резисторів 50, 80, 100 і 160Вт). Резистори типу С5-36В, як аналог резисторів ПЭВР, мають ті ж відмінності від них, що у резисторів С5-35В від резисторів ПЭВ.

У наші дні резистори ПЭВ та С5-35В продовжують активно випускатися промисловістю, але якість сучасної продукції, на жаль, знизилася і, порівняно з продукцією 1980-1990х рр., справляє неоднозначне враження. Наприклад, резистори ПЭВ 1985р. за нормальних умов зберігання та відсутності видимих ​​ознак кліматичного та механічного впливу можуть легко конкурувати з резисторами 2012р.в. Зокрема, "старі" мають граничне відхилення не більше, ніж на 7-8% при заявлених 10% і ця властивість зберігається при тривалій (більше 36 годин) роботі на 90% від номінальної потужності. А у резисторів, вироблених у 21 столітті проблеми починаються вже при електричному навантаженні в 40% від номінальної потужності. Ми нерідко спостерігаємо руйнування керамічного каркасу у "свіжих" резисторів, відгорання місць зварювання дроту до вивідних клем і просто недбале складання, яке призводить до руйнування резистора в процесі транспортування або монтажу. У "старих" відсоток відбраковки значно нижчий і в номіналах до 1кОм практично не зустрічається. В опорах понад 1кОм відсоток відбраковування не перевищує середньостатистичних показників для резисторів 2012р.в.

У резисторів С5-35В картина ще контрастніша. Через більшу кількість підприємств, які виробляють цю продукцію, порівняння якостей сучасної та "радянської" продукції ще цікавіше. Нами неодноразово проводилися порівняння сучасних зразків резисторів з аналогічною продукцією до 1990р. Наприклад, було проведено відбір чотирьох резисторів С5-35В-25 3,9кОм 10%, три з яких випущені в 2011-2012рр., Вироблених трьома різними заводами, і один 1987р.в. виробництва ВАТ "Кермет"). Після випробування всіх чотирьох електричним навантаженням   75% від номінальної за нормальних кліматичних умов протягом 72годин було встановлено, що у двох екземплярів зруйнувався каркас у перші хвилини випробування, покриття третього екземпляра стало пухким і пористим і лише у останнього, найдавнішого екземпляра не було ніяких зовнішніх пошкоджень. Електричні параметри також вписувалися до довідкових нормативів.

Таким чином, ґрунтуючись на вищевикладеній інформації, можна зробити висновки:

- при нормальних кліматичних умовах, низьких вібраціях та наявності закритого корпусу панелі або приладу, так само допускається експлуатація як резисторів типу ПЭ, так і резисторів типу ПЭВ та резисторів типу С5-35В. Обмеженням для експлуатації резисторів ПЭ може бути лише застосування їх у приладах та апаратурі, область експлуатації яких пов'язані з високою ймовірністю отримання механічних пошкоджень (транспорт, руднична апаратура, переносні пристрої тощо) та високою вологістю.

-  резистори типу С5-35В і резистори типу ПЭВ можуть і застосовуватися в електрообладнанні як загальнопромислового, так і спеціального призначення при відносній вологості повітря не більше 98%, лінійних навантаженнях з прискоренням до 100g і температурах до +150град. Цельсія;

- показанням до застосування виключно резисторів С5-35В (або С5-36В) може бути лише потреба в резисторах потужністю понад 100Вт. та/або опором понад 51кОм;

- способи кріплення резисторів типів ПЭ, ПЭВ, ПЭВР, С5-35В та С5-36В абсолютно ідентичні;

- відмінності між резисторами типу ПЭВР та С5-36В ті ж, що і між резисторами ПЭВ та С5-35В. Тобто головним чином полягають у потужності до 100Вт. у резисторів ПЭВР та до 160Вт. у резисторів С5-36В та ширшому діапазоні опорів (від 1Ом до 240кОм) у резисторів С5-36В.